“Wchodzę w rolę” – niezwykłe warsztaty we Wrocławiu. Przedszkolaki i uczniowie wcielą się w role niepełnosprawnych rówieśników!

Co zrobić, by zrozumieć, jak wygląda dzień niepełnosprawnego dziecka? Wczuć się w jego rolę! W najbliższy czwartek we Wrocławiu ruszają niezwykłe warsztaty „Wchodzę w rolę”, w czasie których najmłodsi – przedszkolaki i dzieci z podstawówki – zmierzą się z problemami, które na co dzień pokonują ich niepełnosprawni rówieśnicy, na przykład przemierzą trasę wózkiem inwalidzkim. Projekt to pomysł wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego, o kulach, z laską, w czasie gdy opaska zasłania oczy. To kilka zadań, z którymi zmierzą się wrocławskie przedszkolaki i uczniowie podstawówek. Będą też musieli poradzić sobie z komunikacją bez słów oraz wykonywaniem różnych czynności bez użycia jednej ręki lub nogi. Dla dzieci to nie tylko szansa na dobrą zabawę. Będą się też mogły przekonać, jakie są rodzaje niepełnosprawności i jak wygląda codzienne życie ich rówieśników, na przykład jak kilka schodków lub krawężnik mogą utrudnić, a czasem uniemożliwić zwykłe funkcjonowanie. To także szansa, by najmłodsi oswajali się z obecnością osób niepełnosprawnych w swoim środowisku, co w przyszłości pomoże przełamać bariery we wzajemnym kontakcie.

Zadania jako pierwsze podejmą się przedszkolaki z wrocławskiego przedszkola Marco Polo. Warsztaty rozpoczną się w czwartek, 16 listopada. Kolejne zajęcia w Przedszkolu nr 29, w Szkole Podstawowej nr 74 oraz w Szkole Podstawowej nr 3 we Wrocławiu. Warsztaty będą się odbywały dwa razy w miesiącu, przez dwa miesiące.

Pomysłodawcą projektu jest wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc”, którą dziesięć lat temu założyli rodzicie niepełnosprawnych dzieci, by pomagać sobie nawzajem i innym. Dziś pod opieką fundacji znajduje się ponad pięciuset podopiecznych, często dzieci i młodzież z rzadkimi chorobami i z poważnymi wadami wrodzonymi. Z inicjatywy fundacji we Wrocławiu powstał Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla Wyjątkowych Dzieci i integracyjne przedszkole. Jednak potrzeby są większe. W planach jest budowa nowego, większego kompleksu rehabilitacyjno-opiekuńczego. Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. Więcej informacji tutaj na stronie internetowej fundacji: http://www.potrafiepomoc.org.pl  lub na facebooku:  https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/


Warning: file_get_contents(&ver=2.5.26): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/plugins/fix-event-calendar-caching/FECC_Cache_File.php on line 57